Jak wybrać buty trekkingowe?

Jak wybrać buty trekkingowe?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego turysty, który podejmuje się wejścia na górski szlak, jest posiadanie na swoich stopach butów trekkingowych. Dlaczego są one jednak aż tak ważne i jak tak naprawdę powinno się je wybierać?

Dlaczego są one tak ważne?

Buty trekingowe przez wielu doświadczonych turystów uznawane są za absolutną podstawę, jeśli chodzi o górskie wyposażenie. Nie bez powodu, ponieważ to właśnie buty zapewniają w górskich warunkach największe bezpieczeństwo. Są nie tylko zabezpieczeniem przed poślizgnięciem się na śliskiej skale, lecz również stanowią odpowiednią podstawę dla kostki, aby nie doznać urazu w wyniku niewłaściwego postawienia stopy. Dodatkowo są odpowiednio wodoodporne, a także mocne i niewrażliwe na uszkodzenia.

Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Żeby jednak buty trekkingowe mogły spełniać swoje zadanie, tak dobrze, jak tylko się da, muszą być odpowiednio dobrze dobrane do ich użytkownika. Co to oznacza?

Przede wszystkim powinny posiadać właściwy rozmiar, lecz jest to kwestia oczywista. Znacznie bardziej interesującą sprawą jest to, aby były dopasowane właściwie do pory roku i warunków, w których będą używane. Jeśli zamierza się np. w danych butach wpinać, muszą one być wykonane ze znacznie lepszej jakości materiałów, tak aby były nie tylko mocne, lecz również bardzo lekkie. Jeśli ma to być wspinaczka zimowa, dodatkowo muszą być wyposażone w odpowiednie miejsca pozwalające na wpięcie do nich raków. W przypadku natomiast butów trekkingowych, używanych głównie latem do pieszych wędrówek, powinno się używać modeli lekkich, przewiewnych i co najważniejsze, możliwie najbardziej wodoodpornych.

Podsumowanie

Dobre buty trekkingowe to coś, co bardzo szybko doceni każdy turysta w górach. Zapewniają pewność i bezpieczeństwo chodzenia po szlakach, lecz przede wszystkim stanowią olbrzymią przyjemność korzystania z nich.