Na co zwrócić uwagę kupując buty trekkingowe?

Na co zwrócić uwagę kupując buty trekkingowe?

Na rynku dostępnych jest szereg modeli butów trekkingowych. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić ich parametry i nie dać się nabrać na obietnice producenta. Należy pamiętać, że nie ma modelu uniwersalnego, który sprawdzi się z zarówno w wspinaczkach wysokogórskich, jak i letnich wędrówkach po skałach. Jest to chwyt marketingowy, którego powinniśmy unikać jak ognia.

Dobrze dopasowane

Buty trekkingowe powinny być nie tylko dopasowane do nas, ale również warunków terenu, a nawet pory roku. Oczywistym jest, że inne oczekiwania mamy w lecie, gdy temperatura jest wysoka, a zupełnie inne zimą, gdy panuje siarczysty mróz.

Buty outdoor przeznaczone do relatywnie łatwych i przyjemnych tras mogą być lekkie i kończyć się przed kostkę. Ważne jest, aby posiadały specjalne membrany, które umożliwiają odprowadzenie potu i wilgoci. Najlepiej, aby były również wodoodporne. Jeśli nie są, możemy dokuć specjalny preparat impregnujący.

Co na trudniejsze trasy?

Jeśli wybieramy się w ciężką wyprawę po niesprzyjającym podłożu, powinniśmy pamiętać o ochronie kostek. Lepiej postawić na wyższe buty, które zagwarantują nam większą stabilność. Liczy się również podeszwa. Musi być ona solidniejsza, tak abyśmy nie czuli żadnych nierówności, czy też ostrych kamieni. Wtedy nasza wędrówka będzie przyjemna i bezproblemowa. Przy zakupie odpowiedniego modelu musimy kierować się przede wszystkich parametrami i trwałością.