Początki butów marki Vans

Początki butów marki Vans

Niekażdy wie, że za popularnością marki Vans stoi ciekawa historia jej powstania. Tak jak w przypadku kilku innych brandów, początki firmy były skromne. Powstanie marki zawdzięczamy dwóm braciom Jamesowi i Paulowi Van Doren, którzy postanowili sprzedawać w Kalifornii buty własnej produkcji. Nie mieli jednak przygotowanego zaplecza jeżeli chodzi o surowce do ich wykonania czy wcześniej przygotowanej większej ilości par, którą można by sprzedawać. Były one przygotowywane na życzenie klienta jeszcze tego samego dnia. Do znanych anegdot należy fakt, że bracia nie posiadali nawet odpowiedniej ilości pieniędzy, które miałyby posłużyć do wydawania reszty.

Buty Vans swoją nazwę zawdzięczają przedrostkowi nazwiska ich twórców. Są obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek obuwniczych na świecie. Poza klasycznym modelem, to jest połączonej białej gumie z czarną obłożyną zostało wyprodukowanych bardzo wiele różnych linii, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, o bogatej wersji kolorystycznej. Są powszechnie kojarzone z osobami jeżdżącymi na deskorolkach czy rowerach typu BMX. Stały się zdecydowanie częścią popkultury.

Właściciele marki w pewnym momencie postanowili rozszerzyć swoją ofertę o buty dedykowane różnym dyscyplinom sportowym, próbując doścignąć innych obuwniczych gigantów. Spowodowało to bankructwo firmy i jej sprzedaż. Dzisiaj jednak buty Vans mają się zdecydowanie dobrze i wciąż mają liczną rzeszę fanów na całym świecie, którzy nie wyobrażają sobie noszenia obuwia jakiejkolwiek innej marki.