Mężczyźni przekonali się, że kurtka pilotka pasuje idealnie do nich. Dlaczego? Dodaje im męskości, sama w sobie jest wygodna i idealnie pasuje do zwyczajnego, codziennego stroju. Przekonajmy się zatem, dlaczego warto się nią zainteresować.
Czym jest kurtka pilotka?
Kurtka pilotka zyskała na popularności dzięki filmowi Top Gun, w którym zagrał Tom Cruise. W filmie szczególnie rzucają się w oczy mundury lotnicze, kombinezony, nieśmiertelniki i właśnie pilotki. Jednak kurtka ta powstała znacznie wcześniej.
Pierwsza pilotka pojawiła się na potrzeby amerykańskich sił powietrznych w 1931 roku. Mimo nazwy nie tylko piloci ją nosili, ale także nawigatorzy naziemni. Kurtka ta miała przede wszystkim chronić przed zimnem. Dlatego była ściągana w pasie i przy nadgarstkach, a do tego posiadała futrzany kołnierz.
Szyło się ją z różnych skór: z bydlęcych, końskiej, koziej lub foczych. Dzięki temu była zapewniona idealna izolacja. Jeśli chodzi o kolory, to wybierano takie, które pozwalały na kamuflaż, czyli czerń, zieleń i brąz. Posiadała też poręczne kieszonki na najpotrzebniejsze rzeczy. Pilotka miała jedno zadanie: być funkcjonalną.
Jeśli dziś zastanawiamy się, jaką wybrać kurtkę pilotkę męską, trzeba liczyć się z tym, że kurtki nieco się zmieniły od tamtego czasu.
Cechy charakterystyczne pilotki
Przed wprowadzeniem pilotki, pojawiało się wiele różnych prototypów odzieży przeznaczonej dla pilotów. Zwłaszcza że im samolot był wyżej, tym człowiek był wystawiony na niższe temperatury. Odzież musiała zapewniać odpowiednią izolację. A do tego nadawała się przede wszystkim skóra, która na początku XX wieku była stosunkowo tania.
Wśród innych cech charakterystycznych dla pilotek wymienia się futrzany kołnierz, zamek błyskawiczny sięgający aż po szyję, możliwość postawienia kołnierza na sztorc i zrobienie z niego stójki dzięki dodatkowym sprzączkom.
Obecnie kurtki bywają także wodoodporne, dzięki czemu nadają się na zmienne warunki atmosferyczne. Męska pilotka nie sięga też poniżej pasa. Kończy się ściągaczem w formie gumki lub elastycznego materiału.
Jest też bardziej przylegająca do ciała. Dawniej pozostawiała przestrzeń, by pilot mógł mieć większą swobodę ruchów. Pozostały jednak kieszenie, które początkowo były naszywane. Obecnie są też zasuwane na zamki.
Dzisiaj też można spotkać się z różnego rodzaju pilotkami. Są przeznaczone na każdą porę roku. Te zimowe przeważnie posiadają dodatkową podpinkę lub podbicie.
Jak wybrać kurtkę pilotkę męską i z czym nosić?
Wybór idealnej kurtki pilotki dla siebie nie jest łatwym zadaniem. Trzeba liczyć się z tym, że dobrej jakości skóra nie będzie małym wydatkiem. Jednak dzięki temu mamy pewność, że skóra będzie trwała i będzie nam służyć przez wiele lat, a nawet przez całe nasze życie.
Warto dobrać kurtkę dla swojego własnego stylu. Zarówno pod względem koloru, jak i ogólnego fasonu. Dzięki temu będziemy w niej dobrze wyglądać i dobrze się w niej czuć.
Pilotki to rodzaj eleganckich kurtek. Pasują zatem do casualowego stylu. Warto je zakładać do jeansów czy zwyczajnej koszulki. Szczególnie ładnie będzie prezentować się podczas wieczornych wyjść latem. Nadaje się do lnianych zestawów.
Zimą będzie dobrze się prezentować z dodatkiem eleganckich spodni oraz golfu. Jednak przeważnie odradza się łączenie jej z garniturem czy marynarką. Jest za krótka na takie stylizacje.
Jeśli chodzi o buty, to najlepiej sprawdzają się trzewiki, mokasyny, sneakersy, sztyblety, derby, a nawet monki. Przeważnie dobiera się kolor butów pod kolor pilotki. Jednak moda casualowa pozwala na nieco większe odstępstwa.
Podsumowanie
Pilotka to całkiem elegancka kurtka, którą można łączyć z wieloma zestawami casualowymi. Świetnie prezentuje się o każdej porze roku. Trzeba jedynie dobrać odpowiednią koszulkę, spodnie oraz buty. Dzięki temu możemy w prosty sposób stworzyć sobie rewelacyjne połączenia.
Kurtki te w ostatnim czasie zyskały sporą popularność. Warto zatem z nich skorzystać. Należy jednak zadbać o zakup dobrej jakości kurtki, które może nam posłużyć przez lata. Tylko wtedy będziemy z niej naprawdę zadowoleni.